Haber

ABD basınından ‘deprem’ yorumu: Ölü sayısı resmi tahminlerin üzerinde olabilir

Dünya basını, Maraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerin ardından yaşanan tahribatı aktarmaya devam ediyor. Amerikalı haber sitesi Daily Beast’te “Son 10 yılın en korkunç depreminde enkaz altındaki sırlar” başlığıyla yayınlanan haberde Tom Mutch, deprem bölgesiyle ilgili izlenimlerini aktardı. Mutch, “Türkiye ve Suriye’yi yerle bir eden depremlerdeki can kaybı resmi iddialardan daha da ürkütücü olabilir” dedi.

‘ERDOĞAN VE AK PARTİ DEPREM SÖZLERİNİ HERİDE ETTİ’

“Türkiye’de depremlerin yaygın ve çok siyasi bir sorun olduğu ve Mayıs ayında yapılması beklenen seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan için tehlikeli olabileceği” belirtilen haberde şu ifadelere yer verildi: “1999’da İstanbul’da meydana gelen korkunç depremin ardından, 17 binden fazla insanın hayatını kaybettiği depremde Erdoğan’ın AKP’si, binaları güvenli ve depreme dayanıklı hale getirmek için reform ve yolsuzlukla mücadele tedbirleri sözü vererek bunu sermayeleştirdi. İnsanlar inşaatı iyileştirmek için milyarlarca lira değerinde ‘deprem vergisi’ ödedi. hükümetin çoğu, bu paranın çoğunun yolsuzluğa bulaşmış memurlar tarafından “cebe atıldığını” söylüyor.”

‘KAÇINILABİLİR ÖLÜM’ DEDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un “İlk etapta 200-250 bin konutun inşaatına başlayacağız” açıklamasını hatırlatan depremlerde “önlenebilir ölümlere” neden olanın hızlı inşaat süreci olduğu belirtildi. . (DIŞ HABERLER)

kapakli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu