Haber

CHP’li Sarıbal ‘Gelirsek…’ dedi

BURSA (İGFA) –Kırmızı et fiyatlarının son günlerde ortalama 330 liraya yükselmesi tüketicilerin hayvansal proteinlere ulaşmasını engelliyor.

2010 yılında başlayan canlı hayvan ve et ithalatı, ülke hayvancılığının gelişmesine ne katkı sağladı ne de vatandaşlarımızın ucuz et tüketmesini sağladı.

Son günlerde artan et fiyatları ve hayvansal ithalata ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tarım Politikaları Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hükümetin tarımda izlediği ithalat politikasının ülke hayvancılığının gerilemesine neden olduğunu vurguladı. .

“2010 yılında başlayan canlı hayvan ve et ithalatı ne ülke hayvancılığının gelişmesine katkı sağladı, ne de vatandaşlarımızın ucuz et tüketmesini sağladı” diyen Sarıbal, “Bugün AKP hızla 500 bin büyükbaş hayvan ithal etme kararı aldı. yetiştiricileri desteklemek yerine milyon sığır, 3.1 milyon küçükbaş ve 303 bin ton kırmızı et ithal edildi. 303 bin ton kırmızı et yaklaşık 1 milyon sığır demek AKP iktidarda kalırsa sonuna kadar 1 milyon hayvan ithal edecek Bu da şu ana kadar toplamda 8 milyon büyükbaş hayvan ithalatı anlamına geliyor. AKP döneminde ülkedeki hayvancılık iflas etti” dedi.

Yılbaşından bu yana et fiyatlarında hızlı bir artış yaşandığına dikkati çeken Sarıbal, “Şu anda kesim fiyatları 220 lira civarında. Bu böyle devam ederse kesim fiyatları 300 lirayı bulacak. Bu rakama ulaşılması da et fiyatlarının düşmesine neden olacak. Son tüketicinin bir kilo eti 400 ila 500 liraya satın alabileceğini anlatan Demir, “Bu fiyatlar gerçekleştiği takdirde vatandaşlarımızın et tüketimi sadece Kurban Bayramı ile sınırlı kalacak. Millet İttifakı seçimi kazandığında yetiştiricilere verilecek takviyelerle kırmızı etin kilogram fiyatı hızla 250 liraya düşecek. Vatandaşlarımızın ve yetiştiricilerimizin içi rahat olsun. İkisine de destek olup nefes almalarına yardımcı olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu