Teknoloji

Forspeaked inceleme puanı hayal kırıklığı yaratıyor

Bu yılın ilk büyük yapımlarından biri olan Forspoken resmi çıkışını yaptı. Uzun süredir fragman üstüne fragman paylaşılıyor, tanıtımlardan nefes alamadık. Nitekim bir süre daha indirimde olacak oyun için yapılan birçok sızıntının ardından nihayet inceleme ambargosu kalktı. Luminous Production tarafından geliştirilen ve Square Enix tarafından dağıtılan aksiyon RPG oyunu Forspoken, Playstation 5 ve Microsoft Windows (PC) için yayınlandı. Ancak şimdi PC versiyonu için ambargo kaldırılmış değil. Bu inceleme puanları yalnızca Playstation 5 için geçerlidir.

unutulmuş incelemeBeklentilerin altında puanlar

Oyun dünyasının büyük basın kuruluşları tarafından incelenen oyunun Metacritic puanları ise beklentilerin oldukça altında kaldı. Forspoken inceleme noktalarından en yüksek puan; The Washington Post ve Easy Allies tarafından 10 üzerinden 8 ile ödüllendirildi. Forspoken inceleme puanlarından verilen en düşük puan ise 10 üzerinden 4 puanla Hardcore Gamer’dan geldi. Gamespot ise 10 üzerinden 5 puanla en düşük puana sahip ikinci kurum. Metacritik sitesine bakacak olursak , iyi bir tablo çizildiğini söyleyemeyiz. Playstation 5 versiyonu için girilen altmış bir inceleme puanının ortasından ortalama 68/100 oluşmuştur. PC sürümünün inceleme puanları da yapıldığında durumun ne kadar değişeceği bilinmiyor. Ancak Square Enix, Frospoken ile aradığını bulamamış görünüyor. Forspoken için inceleme puanları aşağıdaki biçimde görünür:

 • MetaEleştirmen 66/100
 • OpenCritic 68/100
 • VG247 3/5
 • Shacknews 6/10
 • IGN 6/10
 • Washington Post 8/10
 • Kolay Müttefikler 8/10
 • Oyun Bilgilendiricisi 7.5/10
 • Başlat 7.5/10’a basın
 • Tanrı bir İnektir 7.5/10
 • 5/10
 • Sert Oyuncu 4/10

50 puan veren GameSpot, neden puan kırdığını şu cümlelerle açıkladı: Forspoken, görsel olarak canlandırıcı ve müzikal bir zevk, ancak sıkıcı dövüş, zayıf karakterizasyon ve gevşek hareket mekaniği, vasat bir deneyim sunuyor. “Ayrıca 60 veren Forspoken’ın gösterişli dövüşü ve parkuru eğlenceli olabilir, ancak klişe hikayeyi ve çıplak dünyayı keşfetmeyi çok ilginç kılmak için yeterli değiller.diye açıklıyor.

Öte yandan iyi reytingler veren yayınlar da var. Bunlardan biri de en uç ifadelerin tam ortasında 90 puan veren GamingTrend. GamingTrend, yaptığı açıklamada, “ Forspoken inanılmaz bir yapım. Hikaye biraz fazla genel olmaktan muzdarip olsa da, oyun yaratıcı, büyülü ve mutlak bir patlama. Bu, sadece hareket etmek ve büyüleyici fantezi dünyasında var olmak için tekrar tekrar oynayacağım bir oyun. Forspoken, aksiyon oyunları için heyecan verici bir sıçrama, buna doyamıyorum” diyor.

Forspoken Demo’da görüldüğü gibi, boş dünya oyuncuyu amaçsız hissettiriyor ve ne yazık ki onu özümsemekte başarısız oluyor. Aynı anda tekrara düşüyormuş gibi hissettirdiği için birçok noktada eleştiri konusu olmuştur. Öte yandan kimilerinin eleştirdiği senaryonun kimilerinin de beğenisini ve ilgisini çektiğini görüyoruz.

Square Enix için bir Babylon’s Fall etkinliği daha olacak mı yoksa ortalama bir performansla kendini kurtarabilecek mi, önümüzdeki günlerde alınan geri bildirimlerle tablo daha da netleşecek. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu