Ekonomi

İki ülkede daha rekor enflasyon: Son 47 yılın en yüksek seviyesi

Pandemi sonrası dünya genelinde ortaya çıkan enflasyon salgını ekonomileri önemli ölçüde etkiliyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), ülkenin 2022 enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre 2021’de yüzde 2,7 olan yıllık enflasyon, geçen yıl yüzde 10’a yükseldi. Böylece enflasyon 2022 yılında yıllık bazda 1975’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

2022 yılında enflasyondaki artışta özellikle elektrik, akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artışın etkili olduğu belirtildi.

Hollanda’da enerji fiyatları 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 114 arttı.

TOKYO’DA SON 40 YILIN ZİRVESİNDE

Tokyo’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), artan güç ve hammadde maliyetleri nedeniyle Aralık 2022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 arttı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı’nın (Soumu) açıkladığı verilere göre değişken taze gıda ürünleri hariç enflasyon 16 aydır yükselişte.

Artan enerji ve hammadde maliyetlerinin etkisiyle Aralık 2022’de Tokyo’da TÜFE, Aralık 2021’deki orana kıyasla yüzde 4 arttı.

Tüketim vergisi artışlarının etkisi hariç tutulduğunda bu oran, 1982’den bu yana Tokyo bölgesindeki enflasyondaki en yüksek artış oranı olarak kayıtlara geçti.

Aralık 2022 için açıklanan verilere göre Tokyo’da gıda fiyatları yüzde 7,5, şehir gazı yüzde 36, elektrik yüzde 26 arttı. Enflasyondaki yükselişin nedenleri arasında artan güç ve hammadde maliyetleri ile Japon Yeni’nin döviz kurları karşısında aralıklı olarak değer kaybetmesi gösteriliyor.

bahcehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu