Haber

İsrail’in Cenin saldırısında 1 Filistinli öldürüldü

İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın Cenin kentinde düzenlediği saldırıda bir Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail ordusu ve İsrail iç istihbarat teşkilatı Shin-Bet (Şabak) tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Cenin Mülteci Kampı’nın Ed-Demc Bölgesi’ndeki El Ensar Camii’nin İsrail uçakları tarafından bombalandığı belirtildi.

Açıklamada, caminin altından geçen tünelin tahrip edildiği, tünelde son aylarda bir dizi saldırının sorumlusu olan Hamas ve İslami Cihad’ın ortak hücresinin bulunduğu belirtildi.

Açıklamada bu hücrenin yakın gelecekte başka bir saldırı düzenlemeyi planladığı iddia edildi.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, camiye düzenlenen saldırıda bir Filistinlinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi.

Filistin Kızılayı Cenin Sorumlusu Mahmud el-Sadi, Filistin Haber Ajansı WAFA’ya yaptığı açıklamada, saldırıda kimliği henüz belirlenemeyen 1 Filistinlinin öldürüldüğü, 3 kişinin de yaralandığı bilgisini paylaştı.

Böylece İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’daki saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 86’ya yükseldi.

İsrail’in Batı Şeria’daki hedefleri savaş uçaklarıyla vurması alışılmadık bir durum değil. Bu tür bir saldırı yaklaşık 20 yıl aradan sonra ilk kez 3 Temmuz 2023’te gerçekleşti.

İsrail ordusu, 3 Temmuz gecesi Cenin kentine ve Cenin Mülteci Kampına baskın düzenleyerek bölgeyi kuşattı. İsrail güçlerinin Cenin kenti ve Cenin Mülteci Kampı’na iki gün boyunca gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında 12 Filistinli hayatını kaybetti.

demirkoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu