Haber

İstanbul Boğazı’ndaki depremcilerin çalışmaları geleceğe ışık tutuyor

İSTANBUL (IGFA) – Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Aslı Garagon ve Doç. Dr. Fatih Bulut’un 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremleriyle ilgili uluslararası toplumla işbirliği içinde yaptığı araştırma, dünyanın en saygın bilim dergisi Science’ta yer aldı. Depremlerin hemen ardından uydu ve yer istasyonlarından gelen verileri incelemeye başlayan grubun çalışması, alanında son yılların en etkili araştırmalarından biri olarak görülüyor.

“YERYÜZÜNDEKİ TÜM VERİLERİ DEĞERLENDİRDİK”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Bu depremlerin deprem fiziğini anlamada çığır açıcı etkisinin olduğunun bilinciyle ABD’den San Diego ve Almanya’dan Ludwig Maximilians uzmanlarıyla yaklaşık üç ay boyunca bu depremlerin oluşum ve etkileşim süreçlerini anlamaya çalıştık.”

“BULGULAR BİLGİMİZİ BİR ADIM İLERİ TAŞIYOR”

Bu bulguların sarsıntı oluşum süreçlerini daha iyi anlamamıza ışık tutacağını belirten Prof. Narlı Fayı olarak bilinen Meyyit Deniz Fayı’nın en kuzeyindeki fay, 19 saniyede yaklaşık 40 kilometre kuzeye doğru kırıldı. Bu ilk yırtık aslında 6.8 büyüklüğünde bir sarsıntıya karşılık geliyor. Daha sonra kuzeye yayılan bu hareket, Doğu Anadolu Fayı’nı hem kuzeydoğuya hem de güneybatıya doğru yırtmaya başlamıştır. Yaklaşık 350 kilometrelik boşluk 90 saniyede yırtılarak 10 metreye varan yer değiştirmeler oluştu. Kopma, kuzeydoğuya doğru, güneybatıya göre daha hızlı meydana geldi. Kopma devam ettikçe faya dik olan gerilim azalarak komşu fay modüllerini tetiklemiştir. Bu süreç 7.8 büyüklüğünde bir sarsıntıyla sonuçlandı. Yaklaşık 9 saat sonra meydana gelen ikinci sarsıntı, bu ilk sarsıntının kabukta yarattığı değişikliklerle tetiklendi. Doğu Anadolu Fayı’na bitişik 150 kilometrelik bir fayı harekete geçiren 7.7 büyüklüğündeki bu ikinci deprem ‘süper kayma’ dediğimiz hızlarda parçalanmış olsa da Doğu Anadolu Fayı’na farklı bir şekilde teğet geçti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu