Haber

Rosatom ve Aeroflot, Havacılık Ekipmanlarının Üretimi ve Bakımına İlişkin İşbirliği Anlaşması İmzaladı

VIII. Rusya’nın Vladivostok şehrinde düzenlendi. Doğu Ekonomik Forumu’nda Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom ve Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot, havacılık ekipmanlarının geliştirilmesi, test edilmesi, üretimi ve bakımında stratejik işbirliğine ilişkin bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Anlaşma, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Aeroflot Genel Müdürü Sergey Alexandrovsky tarafından imzalandı.

Rosatom’un araştırma ve üretim bölümü temelinde şirketler, Rusya’da faaliyet gösteren yabancı yapımı uçaklara yönelik uçak ekipmanı ve parçalarının sertifikalı üretimi ve bakımı konusunda uzmanlaşmış bir üretim amacı oluşturmayı planlıyor.

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Rosatom’un araştırma departmanı, Aeroflot ile halihazırda olumlu bir işbirliği deneyimine sahip. Bu yıl bazı ürünlerin yurt dışında üretilen uçak sistemlerine ithal ikamesi konusunda birçok ortak proje gerçekleştirdik. Aeroflot mühendisleri tasarım desteği verirken, Rosatom enstitülerinden uzmanlar da araştırma ve üretim konusunda destek verdi. İşbirliğimizin daha da artacağına inanıyorum. Sonuçta ortak bir amacımız var; “O da ülke ekonomisinin stratejik kesimlerine çağdaş, rekabetçi ve kaliteli ürünler sunmaktır.”

Aeroflot CEO’su Sergey Alexandrovsky şunları söyledi: “Aeroflot ve Rosatom arasındaki işbirliği, Aeroflot Grubu ve diğer Rus havayolları tarafından işletilen yabancı yapımı uçakların uçuşa elverişliliğine yönelik kapsamlı mühendislik ve teknik destek çalışmalarının sistemleştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. “Bu sayede Rusya’da kesintisiz ve güvenli hava trafiği başarıyla sağlanacak” dedi.

İşbirliğinin ayrıntıları, hazırlanan gayri resmi memorandumda yer alacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu