İş

Rusya’dan Türk iş dünyasına “şimdi gelme zamanı” çağrısı

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Rusya’nın Davos’u olarak kabul edilen ve geçtiğimiz yıl 130 ülkeden 16 bin katılımcıyı ağırlayan St. Forum öncesi Türk iş dünyası, “Rusya’ya gelme zamanı” davetinde bulundu.

Valkov, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin Rusya’nın dış politikasının öncelikli ve “en önemli” alanlarından biri olduğunu belirtti. Alexey Valkov, Batılı firmaların Rusya’dan çekilmesiyle birlikte Türk işletmelerinin Rusya pazarındaki boşlukları doldurabildiğini söyleyerek, üretimden teknolojiye, ticaretten altyapıya her alanda fırsatlar olduğuna dikkat çekti.

Geçen yıl 33 Türk firmasının Rusya’ya geldiğini kaydeden Valkov, “THY ile Saint Petersburg’dan İstanbul’a 3.5 saat. Bu yıl Türk firmalarını foruma sadece katılımcı olarak değil stratejik ortak olarak da davet ediyoruz.”

2022 yılında SPIEF kapsamında yaklaşık 75 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını belirten Valkov, SPIEF’in Rusya’da gelişmek isteyen işletmelerin büyümesi için etkili bir adım olduğuna değindi. İstanbul’un Ruslar için bir merkez haline geldiğini ifade eden Valkov, “Artık ağ kurma, karşılıklı yarar sağlayan işbirlikleri geliştirme ve potansiyel iş ortaklarıyla sürdürülebilir ilişkiler kurma zamanı.

SPIEF, birbirinizi tanımanız ve ardından kazançlı anlaşmalar yapmanız için gerekli koşulları yaratma konusundaki engin tecrübesiyle sizi bekliyor.”

“Rusya’da yeni yatırımlar için görüşüyoruz”

Rusya’nın IC Holding için değerli ve kalıcı bir pazar olduğunu belirten IC Holding CEO’su Murad Bayar, SPIEF’e yeniden holding olarak katıldıklarını söyledi. Kümenin Rusya ile uzun yıllardır sürdürdüğü bu güçlü ilişkinin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin ana yüklenicisi rolüyle devam ettiğini belirten Bayar, “Yeni yatırım projeksiyonlarını biliyoruz.

Belki 6 ay sonra değil ama yine bölgede altyapı yatırımları için görüşüyoruz.” Rusya’da kalıcı iş yapmanın ilk şartının ‘mutlak’ bir sözleşme yapmak olduğunu vurgulayan Bayar, “Rusya yerleşik kurumları ve kuralları olan bir pazar. Sisteme girdiğinizde kalıcı olacağınız bir pazar.”

haberkorkuteli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu