Haber

Slovenya, Kosova ve Sırbistan ile gerginliğin tırmanmaması için müzakerelerin başlamasını istiyor

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, Kosova ile Sırbistan arasındaki bağları normalleştirmek için müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

Fajon, mevkidaşı Donika Gervalla-Schwarz ile Kosova’nın başkenti Priştine’de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Fajon, Slovenya’nın Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecini desteklediğini belirtti.

Fajon, “Kosova, ilişkileri normalleştirmek için aktif çaba sarf etmelidir. Kosova ve Sırbistan, AB’nin ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi önerisini masada tartışmalı ve müzakerelere başlamalıdır ki Kosova’nın kuzeyinde gerilim tırmanmasın.” dedim.

Kosova’nın kuzeyinde Nisan ayında yapılacak yerel seçimlere değinen Fajon, “özgür ve adil seçimler” çağrısında bulundu.

Fajon, Slovenya’nın Kosova ile enerji kaynakları, su ve atık yönetimi gibi birçok alanda işbirliği yapması gerektiğini de belirtti.

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, Slovenya’nın Balkan ülkelerinin AB’ye girmesinin önde gelen destekçilerinden biri olduğunu belirtti.

Gervalla-Schwarz, “Bölgemiz tehlikeli bir aşamada ve bu yeni gerçekle yüzleşmeliyiz çünkü tepki vermezsek durumumuz daha da önemli hale gelebilir.” dedi. ifadesini kullandı.

Sırbistan’ın “Rusya’nın bölgedeki en yakın müttefiki ve temsilcisi” olarak Balkanlar’ı savaşla tehdit ettiğine işaret eden Gervalla-Schwarz, bu tehditlerin işe yaramaması için ülkelerin birlikte karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu