Ekonomi

Yabancılar rezervlerdeki artışın devam etmesini bekliyor

Barclays’in raporu, “Ağustos ortasından 2024’ün sonuna kadar döviz rezervlerinde 17 milyar dolarlık ek bir iyileşme bekliyoruz” dedi.

Seçimlerden bu yana TCMB brüt rezervlerini 17 milyar $ artırdı, ancak sonbaharda mevsimselliğin tersine dönmesi nedeniyle yılın geri kalanında bu eğilimin 2 milyar $ daha yavaşlamasını bekliyoruz. Metodolojimiz, 2024’te düzleşen rezervlerde 14 milyar dolarlık ek bir artış olduğunu gösteriyor. “BAE’den finansman akışları beklediğimizden daha önden yüklenirse döviz rezervlerindeki iyileşme daha büyük olacak” dedi.

Moody’s’in Türkiye ekonomisine ilişkin yıllık analizinde, “Seçimlerden önce TCMB döviz kurundaki değer kaybı oranını sınırlamak için müdahale etti. Bu, rezervlerde önemli düşüşlere neden oldu. Ancak kanıtlar, artık büyük kur müdahalelerinin sona erdiğini gösteriyor. “

Rezervler 8 haftadır artıyor

Bu arada bu yıl Mayıs ayının prestijiyle 98,5 milyar dolar seviyesinde olan brüt rezervler, 4 Ağustos haftasının prestijiyle 115,6 milyar dolara yükseldi. Rezervlerdeki artış eğilimi üst üste 8. haftaya taşınırken, son 2 aydaki rezerv artışı 17.1 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde net rezervler 20,1 milyar dolar artarak 15,7 milyar dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu