Haber

Yırtıcı hayvanlar seraları mahvediyor

Yırtıcı hayvanlar seraları mahvediyor

AMASYA Amasya’nın Aksalur köyünde çakal olduğu tahmin edilen yırtıcı hayvanlar sebze ekilen seralarda zarara neden oldu. Kayıplarının her geçen gün artması nedeniyle yas tutan köylüler, silahla öldürmek istemedikleri çakallar için et parçalarını doğaya bıraktı. Tedbirlerin sonuçsuz kalması üzerine yetkililerin yardım istediği köyde fotoğraf tuzakları kurulacak.

“İçine koyduğumuz eti yediler. Sonra yine seralara saldırdılar”

İki ay önce ektikleri hıyarları toplamaya başlayan çiftçilerin seralarına yırtıcı hayvanlar musallat oldu. Uluyan seslerden çakal oldukları iddia edilen yırtıcı hayvanlar, eserleri ısırıp parçaladı. Alarm zili koymalarına, tel çekmelerine ve korkulukları yenilemelerine rağmen alınan önlemlerin yetersiz kaldığını belirten genç çiftçi Gürür Ürker, “Salatalıklarımıza zarar vermesinler diye et parçaları koyduk. Eti yediler. Sonra yine seralara saldırdılar, baktım 5.6 tane varmış, korkuyoruz.”

“Onları öldürmeyi düşünmüyoruz. Ama çok fazla ürün kaybediyoruz”

Her gece seralarının bulunduğu alanda dolaşan bu canlılara zarar vermek istemediklerini anlatan Onur Ürker, “Devlet büyüklerinden bir çare bulmalarını istiyoruz. O hayvanları öldürmeyi, hayvanlarını almayı asla düşünmüyoruz. Ama çok fazla ürün kaybediyoruz.”

Köy muhtarı Ahmet Şilli, köyün genelinde seralarda yırtıcı hayvan akını olduğuna işaret ederek, “Durumu yetkililere ilettik. Fotoğraf tuzakları kurulacak. Çakal olduğunu tahmin ediyoruz. Ama olabilir de. 3,5 yıl öncesine kadar bölgede çakal görmemiştim ama popülasyonu yoğunlaşmış olabilir.” konuştu.

haberdortyol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu